Yarı İletken Hızlı Sigortalar

Diyot ve tristör gibi yarı iletken güç elemanları, ısıl gerilimlere karşı çok hassastırlar. Bu sebeple standart gG tipi NH bıçaklı sigortalar yarı iletkenlerin korumasında gerekli performansı gösterememektedir. Jean Müller Yarı İletken Hızlı Sigortalar, özellikle uzun süreli aşırı akımlar ve kısa devre esnasında önemli hasara neden olabilen arızalarda, meydana gelebilecek durumlara karşı etkin koruma sağlar.

Yarıiletken koruması yapan Jean Müller sigortalar IEC 60269-4 ve DIN EN 6069-4’e uygun olarak aR, gR ve gS kategorilerinde üretilmektedir ve farklı kontak tipleri, çeşitli gerilim ve akım değerleriyle yarı iletken cihazların korunmasında özel uygulamalar için uygundur.

İşletme kategorilerine göre Jean Müller yarı iletken hızlı sigortaların koruma çeşitleri:

  • aR işletme kategorisi (üf0 serisi) kısa devre koruması yapar.
  • gR işletme kategorisi (üf2 serisi) hem aşırı akım hem de kısa devreye karşı koruma yapar.

aR ve gR serisi yarı iletken sigortalar; frekans invertörü, konvertör, solid state röle(SSR), CNC tezgahları, yarıiletken kontaktör ve kaynak invertörleri gibi yarıiletken ekipman içeren cihaz veya sistemlerde kullanılır.

gS işletme kategorisi, hem aR hem de gG kategorilerini ihtiva eder. İki farklı korumayı yapısında birleştiren gS serisi; yarı iletken ve kablo/hat koruması için ideal çözümdür. Soft starter ve hız sürücü korumasında gS serisi sigorta koruma kullanılmaktadır.

aR ve gR işletme kategorisinde kontak yapıları farklı bıçaklı sigortaların yanı sıra silindirik ve D tipi sigortalar da Jean Müller’in ürün gamı içerisinde yer almaktadır.

Yarı iletken hızlı sigortaların eriyen elementi saf gümüş şeritlerden; kontaklar gümüş kaplamadan ve ark sönümlendirme ise yüksek saflıktaki kuvars kumu içerisinde meydana gelir. Sigorta gövdesi yüksek nitelikli alüminyum oksit seramikten imal edilir ki bu özellik dalgalı termal yüklere karşı direnç gösterir.